TOHUM ENVANTERİ OLUŞTURMAK {İNDİRİLEBİLİR ŞABLON}

Bol yağmurlu ve karanlık kış aylarında benim gibi hevesli bahçıvanlar için bir sonraki bahçe sezonunu planlamak – ve her şeyin planlandığı gibi gideceğine inanmak – kadar heyecan verici bir şey yoktur.

Dışarıda (hatta bizim evin içinde) havalar soğuk olsa da bahçemi planlamak, ufacık tohumları küçücük saksılarına ekmeye başlamak ve bu sayede toprağa dokunabilmek içimi ısıtıyor resmen.

Geçen hafta oturup mütevazi tohum koleksiyonumun bir envanterini çıkardım.

Kişisel bir tohum birikimine sahip olmanın garip bir şekilde rahatlatıcı bir yanı var. Düşünsenize, o 2-3 kuruşluk paketlerin içinde kendi kendine yetmenin ve güvenli beslenmenin garantisi yatıyor.

Kendine yeterlilikten hala çok uzak olsam da markete (market derken köy esnafını kastediyorum) sadece et ve süt ürünleri için ihtiyaç duymak gerçekten güçlü bir duygu.

 sebze-tohum-envanteri-saklama-

Ne yalan söyleyeyim, uçsuz bucaksız hayallerimin en çılgın olanlarını çöl ikliminden tropik iklim bitkilerine kadar geniş bir yelpazeye yayılan sebze-meyve çeşitleri süslüyor. Ama ayakları daha yere basan gerçekçi bir bahçe adına tutuyorum kendimi. Tohum listemi kısaltıyorum ve bu sene 32 değişik bitki ile yetiniyorum.

Sebze bahçesi hazırlıklarının ilk bölümünde bahsettiğim gibi bahçemi detaylı bir şekilde planlayıp ne ekeceğime karar verdikten sonra gözlerimi tohumlara çeviriyorum. 

sebze-tohum-envanteri

Tohumlarımı genişce bir kutuda muhafaza ediyorum. Artık tohum paketlerim ayakkabı kutusuna sığmayacak kadar çoğaldı. Bu bile bana mutluluk veriyor desem inanır mısınız?

sebze-tohumlari-nasil-sakla
Tohum kutusunun kapağı iyi kapanan bir kutu olmasına dikkat ediyorum çünkü tohumların direkt ışık almamaları gerekiyor. Ayrıca tohumlar mutlaka kuru ve serin bir alanda muhafaza edilmeli. En iyi tohum saklama koşulları için paketlerin üzerindeki bilgilerden de yardım alabilirsiniz.

sebze-tohum-saklama-kutusu

Bahçemizin hazırlıklarına dönecek olursak…

Ekim zamanı gelmeden önce kendime iki güzel ve işlevsel liste hazırlıyorum.

Birincisi; tohum envanter listesi.

Bu liste kabaca geçen sezondan kalan tohumlarımın sayımını gösteriyor, diyebilirim. Bu listeye bakarak yeni sezonun tohum alışverişini daha planlı ve akılcı bir şekilde yapabiliyorum.

tohum envanter listesi 2016

Bitki adı, çeşidi, tohum paketinin son kullanma tarihi, tedarikçi adı, aynı tohumdan bu sene almama gerek olup olmadığı gibi bilgileri içeriyor. Geçen sezondan elimde kalan tohumların listesini toplu bir şekilde açık açık görmemi sağlıyor.

sebze bahcesi hazırlıgı tohum envanteri

Tohum envanteri çıkarırken aynı çeşit maydanozdan 5, aynı çeşit havuçtan 3 farklı tohum paketimin olduğunu fark ettim.

havuc-tohumlari

Eğer siz de benim gibi ipin ucunu kaçırıp aynı tohum çeşidinden tekrar tekrar alıyorsanız, bir envanter listesine ihtiyacınız var demektir.

Benim kullandığım listeyi buradan indirip çıktısını alabilirsiniz.

tohum envanteri 2016 sablon

Yukarıda bahsettiğim listelerden ikincisi ile ilgili haftaya konuşalım, ne dersiniz?

Bu hafta sizleri eski tohum paketlerinizi gözden geçirip bir envanter listesi yapmaya davet ediyorum. Benim kullandığım şablonu kullanmaktan çekinmeyin. Hatta listenizi fotoğraflayıp Facebook, Twitter veya Instagram‘dan  bana gönderirseniz çok mutlu olurum. 

Sizin de tohum envanter takibi ile ilgili izlediğiniz değişik yollar var mı? Bir sonraki ekim sezonu için ne gibi hazırlıklar yapıyorsunuz?

kisisel tohum envanteri olusturmak

 

İlgili Yazılar