TOHUM EKME PLANI OLUŞTURMAK {İNDİRİLEBİLİR ŞABLON}

Özellikle uzun ve karanlık kış aylarının ardından tohum ekme zamanının gelmesini dört gözle bekliyorum.

Ufacık minicik tohumların içinden fışkıran hayat, doğanın kış uykusundan uyandığının ve yeni bir döngünün başladığının habercisi gibi sanki. Bu hayat – ve vitamin – dolu ufalıkların sağlıklı birer fideye dönüşmesini izlemek benim için ayrı bir keyif.

Ayrıca bu fideleri satın almak yerine tohumdan başlatmak hem daha ucuza geliyor hem de istediğim bitkinin istediğim çeşidini seçme şansı veriyor.

Eğer sebze bahçesi hazırlıklarımı başından beri takip ettiyseniz, bahçe planlaması ve tohum envanteri yapma hakkında okudunuz, neyi nereye ekeceğinizi ve geçen seneden elinizde ne kadar tohum kaldığını biliyorsunuz.

Şimdi sıra tohumlarımızı ne zaman ekeceğimize dair bir plan oluşturmaya geldi.

Bir sebze bahçesi planlarken en önemli parçalardan biri zamanlamayı doğru oturtmaktır. Her bitkinin ekim zamanı farklıdır; bazıları direkt bahçeye ekilebildiği gibi, bazılarını önce bir pencere kenarı veya seraya gibi kapalı bir alanda ekmeniz gerekebilir.

İdeal ekim tarihini tutturamadığınız tohumlar ya kaba saba fidelere dönüşür ya da bahçede kalıcı yerlerine taşındıklarında zayıflaşır ve iyi hasat vermezler.

Ev, iş, çoluk çocuk, eş dost derken yoğun hayat telaşesi içinde ekmek istediğiniz her tohum için ayrı ayrı tarihleri akılda – en azından benim aklımda – kalması çok zor.

Geçen sene ezberden çalışmayı denedim, bu sene tövbeliyim.

Bu yüzden tüm bu önemli tarihlerin hesabını, hangi tohumun ne zaman ve nereye (içeri mi, direkt bahçeye mi?) ekileceğini gösteren bir plan oluşturarak tutuyorum.

Oluşturduğum tohum ekme planı hem bahçe notlarımı düzenli tutmamı sağlıyor hem de durmadan kitap karıştırıp tekrar tekrar ekim tarihi arayışına çıkmıyorum.

Eğer sizin de bu tarz bir plana ihtiyacınız varsa, benim kullandığım şablonu aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Tohum Ekme Planı 2016
 

Tohum ekme planıma hangi bilgileri eklediğime birlikte bakalım;

tohum ekme tarihleri plan

1. En geç don tarihi;

Listeye daha hiçbir bilgi girmeden ilk iş bir köşesine en erken ve en geç don tarihlerini not ediyorum. Çünkü bu tarihler tohum ekme planımda kullanacağım önemli bir anahtar bilgi.

Bulunduğunuz bölgenin en geç don tarihi size tohumlarınızı ne zaman kapalı bir alanda başlatmanız ve ne zaman bahçeye taşımanız gerektiği konusunda bir nevi başlangıç noktası olacaktır.   

Yaşadığınız ilin en erken ve en geç don tarihlerine Meteoroloji Genel Müdürülüğü’nün sitesinden öğrenebilirsiniz. İller listesine buradan ulaşabilirsiniz.

2. Gerekli diğer bilgiler;

Oluşturduğum bu listeye bitki adı, çeşidi, bitkinin ne zaman içeride tohum başlatma kaplarına ekileceği ve adedi, ne zaman dışarı bahçeye taşınacağı ve adedi gibi detaylı bilgiler ekledim.

Önümüzdeki senelerde bana geriye dönük referans olsun diye yeşerme tarihlerini not etmek üzere de bir kolon ekledim.
 
Bu sene ilgili tohumdan satın almama gerek olup olmadığı, varsa miktarı nedir? Kaç adet veya pakete ihtiyacım var? Tane ile kastettiğim bitki türleri daha çok soğan, sarımsak gibi tohum yerine o bitkinin küçük hallerinden yetiştirilen sebzeler.

Bir de son olarak listemde bu satınalma işini hangi ay yapabileceğime karar veriyorum. Çünkü tohum fiyatları birden yüklenince bütçemizi sarsabilir. Nisan ayında ekilecek bir tohuma şubat ayından bir bütçe ayırmak istemiyorum açıkcası. Yıllık tohum masrafımı taksite bölüyorum gibi düşünülebilir.  

3. Her tohumun ne zaman nereye ekileceğine karar vermek

Çoğu tohum paketinin arkasında ekim tarihi ve yöntemi ile ilgili bilgiler içerse de ben gene de güvendiğim 2-3 kitabı ve önceki senelerden notlarımı yanıma alıp her sebze için tek tek tohum ve/veya fide ekim tarihlerini giriyorum.

Ekim tarihlerini genelde bir pazar gününe gelecek şekilde belirliyorum.

4. Planlama süresi

Benim bu sene ekmek istediğim 32 farklı bitki çeşidi için ekim planını çıkarmam sadece yarım saatimi aldı.

Şimdi harcadığım yarım saat bana daha sonra çok vakit kazandıracak. Çünkü her sebzenin tohum ekim tarihi için ayrı ayrı ve tekrar tekrar kitap defter karıştırıp zamanı geçti mi acaba diye telaşlanmıyacağım veya bahar telaşına kapılıp hiçbir sebzeyi ekmeyi unutmadığımdan emin olacağım.  

Tohum başlatma tarihleri listesini hazırlamak bu işi ilk kez yapıyorsanız, biraz kafa karıştırıcı ve bunaltıcı olabilir. Sınırlı sayıdaki pencere kenarı sebzeleri ile ilk senemi hatırlıyorum da başıma ağrılar girmişti.

Ama emin olun, gelecek yıllarda her şey daha da kolaylaşacak çünkü aynı bilgileri tekrar tekrar kullanacaksınız ve deneyim kazandıkça bu bilgileri güncelleyebilirisiniz.

Tohum ekme planı oluşturmak sebze bahçesi hazırlıklarımın son kısmı. Yakında tohumlarımızı ekmeye başlayacağız ve binbir heyecanla bu tohumların küçük sağlıklı fidelere dönüşmelerini bekleyeceğiz.   

Bu hafta sizleri geçen hafta hazırladığımız envanter listesini ve güvendiğiniz kitaplarınızı yanınıza alıp tohum ekme planı oluşturmaya davet ediyorum. Hazırladığım tohum envanter ve tohum ekme planı şablonlarını kullanmaktan çekinmeyin.

Sizin de tohum envanter ve ekim planı ile ilgili izlediğiniz değişik yollar var mı? Bir sonraki ekim sezonu için ne gibi hazırlıklar yapıyorsunuz?

sebze bahçesi hazırlıkları_tohum ekme planı olusturmak

 

İlgili Yazılar