SUBASMAN – 2

Hatırlasanız, subasmanın ilk aşamasını 50*20*20 beton bloklar döşeyerek yapmıştık ve subasman yapmamızın asıl nedeni ise arazide halihazırda kulübenin temel seviyesini yakalamaktı. Geçen hafta da ikinci evreyi tamamladık.

İkinci kısım birinciye göre daha kolaydı, diyebiliriz. Çünkü hem kireç harcının inceliklerini öğrenmeye başladık ve daha rahatız hem de hem de ikinci blok sırasında dikkat etmemiz gereken şey sadece ikinciyle aralarında 5,5 cm.lik bir izolasyon boşluğu bırakmaktı.

İşe üzerine blokları döşeyeceğimiz kısmı bir güzel yıkayıp temizleyerek başladık ki kireç harcı daha iyi tutsun. Bu arada kireç temelin suyu nasıl emdiğiniz kendi gözlerimle görmüş oldum, nemden falan korkmuyorum artık.

bahce-buyucusu_subasman21
Daha önce döşediğimiz bloklarla kulübenin arasında her kenarda farklı genişlik kalmıştı. Bu sefer daha geniş kenarlara 50*15*20 cm.lik bloklar, dar kenarlara 50*5*20 cm.lik bloklar döşedik.

Şantiye şefi Chips iş başında uyuyakalabiliyor bazen
Şantiye şefi Chips iş başında uyuyakalabiliyor bazen

Elektrik, su giriş-çıkış boşluklarının altını kireç harcı ile doldurup boruları yerleştirdik. Elektrik ve su çıkışı için 12,5 cm.lik borular koyduk. Su girişi içinse daha önce döşediğimiz çatı yağmur oluğundan kalan bir boru parçası koyduk. Bu borular içlerinden geçecek asıl boruları korumaya yarayacak.

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman24

Elektrik giriş
Elektrik giriş

Yağmur suyu girmesi ihtimaline karşı  boruları düz değil de evin dışına doğru hafif eğimli koyduk ki su girdiği gibi dışarı aksın. Boyu yükselmesin.

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman25

Boruların boylarını ne olur ne olmaz diye hem içeri hem de dışarı doğru taşırdık. Yani bir nevi hata payı bıraktık.

Su giriş borusu
Su giriş borusu

Su çıkışı için iki farklı boru koyduk. Birisi gri su çıkışı, birisi siyah su çıkışı için. Çünkü ilerde gri suyu kullanım suyuna çevirerek geri kazanmayı düşünüyoruz.

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman27

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman28

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman29

Bu erkek işi deyip elimi eteğimi çektiğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İnce bloklarda emeğim çok *ahem*
Bu erkek işi deyip elimi eteğimi çektiğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İnce bloklarda emeğim çok *ahem*

Böylelikle temel ve subasman aşamasını bitirmiş olduk. Geri dönüp baktığımızda herhangi bir pişmanlığımız olmamasına rağmen ara ara kulübenin temelini yıkmayarak doğru mu yaptık acaba, diye soruyoruz kendimize.

Bunu dışında tekrardan temel yapacak olsak gene kireç kullanır ama temel için destekleri daha kaliteli tahtadan ve daha dikkatli bir şekilde yapardık. Temel biraz kuruduktan sonra destekleri hemen kaldırırdık ki destekle temas eden kısım da kurusun. Biz desteği temel döküldükten 7 hafta sonra kaldıkdık, hala nemliydi.

Ayrıca temel atarken rastgele aralara büyük taşlar koymuştuk. Fark ettik ki bu taşları çok fazla kenara yaklaştırmamak gerekiyormuş. Temel için hassas bir kırılma noktası olabiliyorlar.

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman31
~~~

İlgili Yazılar