Subasman – 1

Lc’in üzerinde çalıştığı projenin bitmesine iki hafta kala üç günlüğüne de olsa köyümüze döndük. Kireç temeli dökmemizin üzerinden bir ay geçti. Bu süre içinde Salviac yağmurlu günler görse de temel kurumuş, her şey yolunda.

Saman eve giden ilk adım başarıyla tamamlandığına göre bir sonraki adım olan subasman yapımına geçebiliriz. Bu kelimenin ne demek olduğumu ben yeni öğrendim, pratikle de pekiştirdim *ahem*. Hemen size de açıklayayım. 

Subasman, Türkçe’ye Fransızca’dan geçmiş bir kelime. Bina eteği, yapı eteği, üst temel kotu, etek duvarı gibi çeşitli isimlerle de anılabiliyor. Subasman bir evin giriş kotunun altında kalan ve genelde toprağa gömülü olmayan kısmına deniyor. Basitçe varsa bodrum katının yüzeyde kalan kısmı da olabilir. Öğrendiğim kadarıyla evin zemin kotunu doğal zeminden daha yükseğe yapmaktaki amaç, yapıyı nemden, sudan korumak. Buna göre, arazi koşullarına bağlı olarak her yapıda illa subasman bulunmasına gerek yok.

Bizim subasmana ihtiyaç duyma nedenimiz daha önce bahsettiğim kulübenin beton temelinin yüksekliğine yetişebilmek. Bunun için beton bloklar kullanmak zorunda kaldık çünkü bu kısım toprak altında kalacak ve toprak altı koşullarını kaldırabilecek doğal bir malzeme bilgimiz dahilinde değil maalesef.

Köyün çıkışındaki yapı malzemeleri dükkanından 30 tane blok aldık. 2 tane de eski mal sahibinden kalma blok da arazide bulduk. Yani saman ev Gimle‘yi çevreleyebilmek için toplamda 32 tane blok kullandık. Yapıştırıcı harç olarak da yine kireç harcını tercih ettik.

Her zaman olduğu gibi işe başlamadan önce hesap kitap yaptık, enine boyuna düşündük.

Temelimiz hata ve tesisat paylarıyla birlikte 20m²’den daha geniş. Subasman, tam olarak 20m²’lik bir alanı çevrelemesi gerekiyor. Yasal olarak bundan azı olabilir ama fazlası olamaz.

Evin her kenarını 4,47 metreden hesaplarsak;

4,47 x 4,47 = 19,9 m²

Duvarlar dikildikten sonra yapılacak 3,5 cm sıva payını düşersek;

3,5 x 2 = 7 cm

4,47 – 7 = 4,40 metre

Yani evin her bir kenarı 4,40 metre uzunluğunda olmalı.

Öncelikle kendimize bir dik üçgen bulduk (ev yapımı gönye) ki köşeleri 90°lik açı ile işaretleyebilelim.

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman

 

İşaretlediğimiz yerden 4,40 metre ötesinde tekrar gönye ile ölçüm yaptık. Bu işlemi tüm köşelerde tekrarladık.

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman2

Köşe bloklarını harçsız bir şekilde işaretli köşelere yerleştirdik.

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman3

Tekrar her kenarın ölçümünü alarak sağlama yaptık. İyi ki de yapmışız, 3 cm.lik fark çıktı. Bir iki kaydırmadan sonra düzeldiğini düşünüp blokların etrefında ip geçirerek bir kare elde ettik.

Aşağı yukarı böyle bir şey :)
Aşağı yukarı böyle bir şey 🙂

Tekrar kontrol amaçlı ölçümler, ittirmeler kaydırmalar ardından hala hatalarımız çıktı ama milimetrik hatalar. Nasılsa içinde oturacak olan gene biziz ve evin sağlamlığını değil, alanını etkileyecek bir durum düşüncesiyle ölçümlerle daha fazla vakit kaybetmeden kireç harcımızı yaptık ve köşe bloklarını nihai yerlerine yapıştırdık.

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman5

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman6

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman7

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman8
Ben bol bol düzeltme, güzelleştirme ve boşluk doldurma yaptım.

Sonra bu sefer sadece bir bloktan diğerine uzanacak şekilde bir ip gerdik. Gördüğünüz gibi biz bir yumak iple çok uzun yol gidiyoruz 🙂

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman9

Bu ip bizim hem blokların yüksekliği hem de hizası için referans noktamız oldu ancak biz yine de her blok yerleştirdikten sonra arazi ölçüm cihazıyla meşhur Z noktasına göre ölçümler aldık, tüm blokların yerden yüksekliğinin aynı hizada olduğundan emin olduk. (Z noktasının hayatımızdaki yerini merak edenler için ilgili yazı)

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman10

Ayrıca bloklar arasında su ve elektrik tesisatları için boşluklar bırakmayı da unutmadık.

Su giriş
Su giriş
Su çıkış
Su çıkış

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman13

İlk gün, ölçümler ve bir kenara blok döşenmesi, ikinci gün iki kenarın tamamlanması ve üçüncü gün sabahında da kalan son kenarın bitirilmesi ile saman ev Gimle’nin subasmanı iki buçuk günde bitmiş oldu.

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman14

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman15

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman16

Ben ancak ufak tefek pratik işlerde işe yarasam da işin çoğunu Loïc yaptı. Üç gün boyunca hiç yakınmadı ama iş bittikten sonra temel dökmekten daha zor ve yorucu olduğunu söyledi. İnşaat işinde çalışanlara artık çok daha fazla saygı duyuyormuş. Ancak başlıktan da anlışılacağı gibi bu subasmanın daha ilk etabı.

 

Yazıyı bitirmeden önce bizim gibi acemilere ufak bir ipucu; evin boşluk bırakmadığımız iki kenarında yarım blok kullanmamız gerekiyordu. Fotoğraflarda gördüğünüz gibi beton bloklarda boşluklar var. O boşluklara çekiç ile vurarak blokları ikiye ayırabileceğimizi düşündük.

Sonuç;

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman17

Bizden çok daha tecrübeli bir komşumuzla konuşunca işin püf noktasını kaptık. O boşlukları takip etmek suretiyle blokun her kenarına çekiç ile hafif hafif vurduk. Bloku diz hizasına kadar kaldırıp yere bıraktık (aslında bırakmaktan çok attık diyebilirim). Toprağın üzerine düşen blok düzgünce ikiye ayrıldı.

Sonuç;

bahce-buyucusu_saman-ev-subasman18

İlgili Yazılar