EVİMİN DİREĞİ (SAMAN EV AHŞAP İSKELETİ)

Uzun, sıcak bir yaz ve bir o kadar yorucu bir sonbahar mevsiminden sonra yeni blogumun ilk yazısını en nihayet minik saman evimiz Gimle‘den yazıyorum.

Yedi aydır bu anı iple çektiğimi söylesem inanır mısınız?

2015 Eylül ayının sonuna doğru karavandan evimize taşındık. Hem de çok büyük bir zevk ve gururla. Saman evde yaşamla ilgili yorumlarımdan önce, bize yeni katılan okuyuculara ne işlerle uğraştığımızı birkaç cümle ile özetlemek ve sonra evin yapım aşamasını kaldığım yerden anlatmaya devam etmek istiyorum.

Birikimlerimizin çoğu ile geçen sene Fransa, Lot Departmanı’nın Salviac isimli şirin mi şirin bir köyünde ufak bir arazi alıp kendi evimizi yapmaya başladık.

Bu fikir ilk ortaya çıktığında ne taban plakasının ne demek olduğunu ne de iskarpelanın ne işe yaradığını biliyordum. Ancak fikir o kadar heyecan verici ve umut vaat ediciydi ki bilgisizliğim umrumda bile değildi.

Düşünsenize, ev sahibi olacaktım (elveda kiracılık) ve üstüne üstlük kendi evimi kendi ellerimle yapacaktım (merhaba hayatımın en anlamlı macerası)!

Şantiyenin elektriksiz ilerleyebileceği, düzlüğe hasret arazimizde belimiz iki büklüm çalışacağımız, ellerimizde nasırlar oluşacağı aklımızda yoktu. Gerçi karşımıza çıkacak tüm zorlukları önceden bilseydik de gene de bu maceraya balıklama atlardık.
Ortaya çıkan sonucun bu kadar güzel olabileceğini tahmin edemesek bile…

Geçen yaz kendimizi sınamak ve elimizi samana alıştırmak amacıyla yaptığımız minik ev artık içinde oturulacak durumda. Büyük ev inşaatımıza başlamadan önce isterseniz Gimle’nin yapımına kaldığım yerden devam edeyim.

Subasman ve taban plakasını bitirdikten sonra sıra evin ahşap iskeletini çıkmaya gelmişti. 20 m2lik saman ev Gimle için yaklaşık 2,37 m3 ahşap kullandık. İhtiyacımız olan kalas, kiriş, dikme ve diğer parçaların genişlik, kalınlık ve uzunluk hesabını Loïc 2-3 ay öncesinden yapmış ve toplamda 83 parçadan oluşan bir liste hazırlamıştı.

 

Parça
Uzunluk
40cm x 3cm 4,4 m
4
25 x 10 5,35
1
24 x 10 5,35
2
20 x 15 3,90
2
20 x 10 5,35
2
20 x 10 1,50
1
15 x 15 2,80
6
12 x 12 3,90
1
12 x 12 2,00
4
12 x 12 1,75
1
12 x 12 1,20
1
12 x 12 0,95
2
12 x 12 0,85
2
12 x 12 0,80
2
12 x 12 0,70
1
12 x 8 1,90
7
10 x 10 0,90
20
10 x 5 4,40
4
7 x 5 3,20 20
Toplam 83 adet

 

Gimle, ilk ev tecrübemiz olduğundan kalas boyut hesaplamalarında hata payı bıraktık ki işler kağıt üzerindeki gibi gitmezse bile en azından evin sağlamlığından ödün vermeyelim. Sonuçta duvarlarımız taşıyıcı değil.

Ahşap çeşidi olarak Duglas göknarını (Pseudotsuga menziesii) seçtik çünkü birincisi; bizim ev inşaatımız sırasında en hassas olduğumuz konulardan biri olan yerel malzeme kullanımı isteğimize uyuyor. Anavatanı Kuzey Amerika olsa da Fransa ormanlarının 420.000 hektarını Duglas göknarı ormanları oluşturuyor.

İkinci olarak boyu 85 metre, çapı ise 1,80 metreye ulaşabilen bu devasa ağaç türü kocaman cüssesine rağmen el aletleriyle çalışmaya elverişli.

Üçüncüsü ise açık hava şartlarında bile çürüme yapmayan bir ağaç türü olması.

Duglas göknarı açık havada muhafaza edilmeye uygun bir ağaç türü olsa da her ahşap türü için geçerli olan genel muhafaza kuralları var; ahşabın toprakla temasını engellemek, üst üste stoklarken hava alması amacıyla  parça aralarına istif çıtalar koymak, deforme olmasını önlemek için ahşabı özellikle güneşten korumak ve mümkünse düz bir yüzeyde saklamak.

Ahşabınızı teslim aldıktan sonra üzerinde çalışmaya hemen başlamayacaksanız kullandığınız ahşap türünün ideal saklama koşulları ile ilgili bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim. Bu konuda çok daha bilinçli bir ağızdan tavsiye almak isterseniz burada ayrıntılı ve güvenilir bilgiler mevcut.

İskeleti, çoğunlukla iki kişi haftada 6 gün ve hiçbir elektrikli alet kullanmadan tamamen el aletleriyle çalışarak bir ayda bitirdik. İlk başlarda gayet tecrübesiz olduğumuzu da eklemek isterim. Eline birkaç kez iskarpela almış birisi daha çabuk bitirebilir diye düşünüyorum – özellikle de kesme işlerini elektrikli bir testere ile yaparsa.

Ahşap iskeletin her parçasının yapım aşamasını tek tek paylaşamayacağım ancak sizin için onlarca fotoğraf hazırladım. Kendi evini kendisi yapacaklara en azından bir fikir, bu işi gözünde büyütenlere de cesaret vermesini umut ediyorum.

Saman ev Gimle’nin Illustrator çizimleri.

6 kolon üzerine 30 derecelik bir çatı eğimi öngörülerek 2 çatı makası yapıldı. Evin en uç noktasının yerden yüksekliği yaklaşık 4 metre

 

saman-ev-taslak-güney
Güney cephe

 

saman-ev-taslak-kuzey
Kuzey cephe

Yandan görünüş. Asma kat evin alanının yarısını kaplıyor ve yerden yüksekliği yaklaşık 2 metre;

saman-ev-taslak-yan-kesit

Artık iş, bıçkıcıdan teslim aldığımız keresteleri istediğimiz uzunluklarda kesmeye ve parçaları daha sonra birbirine kenetlemek üzere oymaya gelmişti.

ahsap-iskelet-olcum
ahsap-iskelet-olcum
ahsap-ev-iskeleti-oyma
ahsap-ev-iskeleti-oyma
saman-ev-ahsap-iskelet-yapi
saman-ev-ahsap-iskelet-yapi

Loïc’in her sabah bana bıraktığı bir dizi gizli mesajdan iki tanesi.

ahsap-iskelet-oyma

 

Üstteki; 2cm derine inilecek demek.
Alttaki; çizgili yerler oyulup çıkarılacak demek.

saman-ev-ahsap-karkas

Parçalar üzerinde her gün, tek tek, biraz biraz çalıştık.

cati-sirt-kirisi

 

ahsap-karkas-yapimi

 

ahsap-iskelet-kolon

 

ahsap-gecme-karkas

Bu parçalar birleşip ahşap bir ev iskeletine benzemeye başlayınca biz de yenilendik resmen, yorulduğumuz zamanlarda güç kazandık.

fgtDSCN00042

 

saman-ev-cati-makasi

 

DSCN9980

 

DSCN9784

 

ahsap-iskelet-kolon

 

DSCN9912

Biraz da aletlerimizden bahsedeyim. Birçoğunuzun bildiği gibi inşaat sırasında (ve hala da) elektriğimiz olmadığı için el aletleriyle çalışmak durumunda kaldık. İlginç gelebilir ama hiç de şikayetçi değilim bu durumdan – ellerimde oluşan nasırları saymazsak tabi.

ahsap-el-aletleri

DSCN9801

ahsap-dubel

Çoğunlukla biz diye bahsetsem de saman ev projemizin beyni Loïc.

Sezar’ın hakkı Sezar’a! 

Loïc olmasa bu proje de olmazdı.

ahsap-ev-karkas-son-parca

Hiç tecrübesi olmadığı halde bir mimar edasıyla ev projesini tasarladı ve çizdi, bir zanaatkar edasıyla ev iskeletini ölçümlerinden birleştirilmesine kadar her şeyi en ince ayrıntısıyla düşündü ve hayata geçirilmesini sağladı.

Ben sadece onun bana oy dediğini oydum, çak dediğini çaktım.

…ve en nihayet ev iskeletini ayağa kaldırdıktan sonra birkaç sevinç gözyaşına engel olamadım!

saman ev ahşap iskelet

 

DSCN0196

fsdrdrDSCN0076

DSCN0198 copy

DSCN0199

 

kuzey-cephe

 

ahsap-karkas-son-hali

Hissettiklerimi kelimelere dökmek çok zor! Saf mutluluk, heyecan, gurur… hepsi bir arada, hepsi el ele, hepsi çok değerli…

saman-ev-karkas

Bu küçücük mütevazi şey gözüme o kadar görkemli görünüyor ki!

İlgili Yazılar

11 comments

 1. Merhaba,
  Tüm övgü dolu sözleri söylesek yaptığınız işe kifayetsiz kalır. 🙂
  Taşıyıcıların birleşim yerlerini sadece mekanik geçme ile mi yaptınız yoksa herhangi bir tutkal yapıştırıcı gibi birşey kullandınız mı ?

  Cevapla
 2. Merhabalar iyi calismalar diliyorum. Yazilarinizın tumunu okuyamadigim icin gorememis olabilirim. Bilmek istedigim sey kullandiginiz ahsap kalas ve kerestelerin uzun vadeli korunmasi icin sectiginiz yontem nedir acaba, emprenye mi yaptirdiniz, hangi maddeler kullanildi bu emprenyede? Ne derece saglikli oldugunu dusunuyorsunuz insan acisindan? Yoksa farkli bir sey mi denediniz? Avrupada bu konuya bakis acisini cok merak ediyorum.

  Cevapla
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Biz, ev iskeletinde Douglas göknarı kullandık. Sık dokulu bir ağaç olduğu için toprağa değmediği sürece börtü böcek, ahşap zararlıları, vs tarafından pek rağbet görmüyor. O yüzden şimdilik doğal haliyle duruyor ahşap, hiçbir sorun yaşamadık. Emprenye yapmayı hiç düşünmedik ama belki ileride tüm işler bittikten sonra veya herhangi bir sorunla karşılaşırsak keten yağı ile bakım yapabiliriz.

   Cevapla
 3. Kolay Gelsin

  Bravo pour tout ce travail et surtout pour les descriptions precises que vous faites des differentes etapes de la construction….C’est vraiment interessant. Et vu qu’il n’existe pratiquement rien sur la construction en paille en Turque, c’est vraiment super!

  Si vous connaissz des gens qui construisent en paille en Turquie ou quivivent dans des maisons en paille, pouvez vous leur envoyer ce lien? https://docs.google.com/forms/d/1afjuspp0u6sQs3VA5CSu1ojRZumlBB4rLNRS7TvQLQc/viewform?usp=send_form
  je fais une etude sur le comfort des maisons en paille en Turquie dans le cadre de mon doctorat!

  Elinize Sağlık…

  matei

  Cevapla
  1. Merci pour votre gentil commentaire.
   Avant de se lancer dans cette aventure, on a fait beaucoup de recherches sur internet et dans les livres. Mais on a rien trouvé en turc. Voila, c’est pourquoi j’ai choisi d’écrire en turc – pour donner une petite référence et montrer aux gens que c’est très faisable par leurs propres moyens.

   Votre étude est également très intéressante. Est-ce que ce serait possible de lire votre thèse quand elle sera fini?

   Je connais 2-3 personnes grâce à mon blog qui construisent en paille. Je peux leur transmettre le lien et leur demander de le partager avec leur entourage.

   Merci de partager le contenu de mon blog avec votre entourage aussi.

   Başarılar ve bol şans!

   Cevapla

♥ Düşüncelerinizi duymak isterim. Aşağıdaki kutucuğa bıraktığınız yorumları dört gözle bekleyip büyük bir sevinçle okuyorum! ♥