BU YILIN EN LEZZETLİ VE ŞİFALI 4 BİTKİSİ

Bazı bitkiler vardır, bahçenize veya balkonunuza taze ve canlı bir görüntü verirken aynı zamanda da mutfaklarımıza otantik tatlar ve sağlık getirirler.

Bugün, bu sene biraz bahçeye biraz da pencere kenarına ekmeye karar verdiğim yetiştirilmesi çok kolay dört şifalı ve lezzetli bitkiyi paylaşacağım sizlerle.

maydanoz

Maydanoz (Petroselinum Crispum)

Hem bahçede hem de pencere kenarında yetiştirmesi çok kolay bu bitki bizim mutfağın vazgeçilmezlerindendir. Bu aralar evde yaptığım makarnalara burada ve burada renk katıyor. Yemeklere ve salatalar verdiği eşsiz tadın yanısıra tam bir C, B 12, K ve A vitamini deposu.

Yani diş sağlığını korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan basıncını düzenler, kalp için sağlıklı bir toniktir.

Ancak bence maydanozun en güzel yanı ne lezzeti ne de yararları. En sevdiğim yanı, ben yapraklarını kestikçe onun yeniden çıkması. Mutfağımın bir kenarında duran bir saksı maydanozu aylardır bitiremiyoruz resmen. Ben budadıkça, o yaprak veriyor. Bu sene bahçeye de ekip fazlasını kurutmayı planlıyorum.

Maydanoz, en geç don tarihinden 3-4 hafta önce bir saksıya veya bahçenizin bol güneş alan bir köşesine ekilebilir. Yeşermeyi hızlandırmak için – çünkü tohumun yeşermesi 3 hafta kadar sürüyor – tohumlarını ekimden önce bir gün 24 saat kadar suda bekletin.  

papatya

Papatya (Matricaria Realtita / Anthemis Nobilis)

Çok yıllık bir bitki olan papatya, saksıyı çok sevmez ama bahçede harikalar yaratır.

Birçoğumuz papatya çayının hazmı kolaylaştırıcı ve sakinleştirici etkisi olduğunu biliyoruz. Benim için çaya bile gerek yok.

Bu sade güzellikteki çiçeği görmek bile mutlu ediyor. Hatta sabahları kapıdan dışarı çıkınca gördüğüm ilk şey olsun diye kapının önünde yerlerini hazırladım, tohumlarını serpmek için en geç don tarihini bekliyorum.

Serpmek diyorum çünkü papatya tohumlarını toprağa ekmek yerine serpmeniz yeterli. Daha sonrasında hiçbir bakıma ihtiyaçı yok. Tohumlarınızın kuşlar tarafından çalınmamasına dikkat edin yeter.

Güzel olduğu kadar kaprissiz de diyebilir miyiz?

aynısafa

Aynısafa veya Kadife Çiçeği (Calendula Officinalis)

İşte size hem terapik hem de safrana alternatif bir tat!

Birçok kişi bu bitkiyi sadece süs bitkisi olarak bilse ve ekse de çiçeğinin yaprakları bizim evde salataların üzerine serpilir, safran rengi versin diye içinde bekletildiği su ile ekmek yoğurulur, pilav pişirilir veya kurutulup bitki çaylarına katılır.

Ayrıca şu an kullandığım el kremimi de aynısafa çiçeği yağı ile yaptım, cilde iyi geliyor.

Aynısafa çiçeği ilkbaharda direkt bahçeye ekilebilir. Hemen hemen her toprak cinsinde yetişebilir ancak güneşli bir nokta seçmenizi tavsiye ederim. Çiçeklerini dilediğiniz gibi toplayabilirsiniz zira kestiğiniz yerden yeni çiçek gelir.

Faydaları saymakla bitmez; adet düzenleyici özelliğinden cilt yaralarına egzemaya, idrar söktürücü özelliğinden ülsere kadar bir sürü derde derman olabilir.

adacayi

Adaçayı (Salvia Officinalis)

Adaçayısız bir et ızgara, çorba veya tavuk suyu düşünemiyorum!

Adaçayının hem yemekleri hem de sağlığı iyileştirici bir sürü özelliği var. Hangi mevsim olursa olsun boğazım gıcıklanmaya başladığında bitki çayıma karıştırdığım ilk bitki adaçayıdır. Ayrıca vücudumuzdaki yağları parçalayarak sağlıklı bir sindirime yardımcı olur.

Yıllardır küçük bir saksıda mutfağımda duran adaçayım bu sene bahçeye taşınacak.

Önce evde veya serada tohum başlatma kaplarına ekilen adaçayı, fide halinde bahçeye taşınabilir. Yerini sevdiğinde ise geniş bir alanı kaplayacak şekilde büyür. Budayıp yapraklarını kurutabilirsiniz.

Umarım siz de bu sene bahçenize ekmek için en az benimkiler kadar şifalı ve lezzetli bitkiler bulabilirsiniz.

Sizin hem tatları hem de yararları için kullandığınız favori bitkileriniz hangisi? Aşağıdaki yorum kutucuğunda benimle paylaşın.

sifali-lezzetli-4-bitki

↓ Bu yazıyı beğendiyseniz, lütfen paylaşın ↓

İlgili Yazılar