GAZETE KAĞIDINDAN TOHUM BAŞLATMA SAKSISI YAPIMI

Gazetenin okuma dışında çok işlevsel bir araç olarak kullanıldığını biliyoruz. Hepimiz en az bir kere kullan-at sofra bezi, hediye paketi, çiğdem külahı, yazın sineklik, yer kirlenmesin diye bir nevi paspas olarak veya pilav demlemek için kullanmışızdır gazete kağıdını.

Şimdi de gazete kağıdından bir saksı yapacağız, daha doğrusu bir tohum başlatma kabı.

Tohum başlatmak için özel üretilmiş plastik veya karton kaplara, saksı altlıklarına para harcamamıza gerek yok. Çoğu zaman evimizde hali hazırda bulunan malzemeleri bu iş için rahatlıkla kullanabiliriz.

Gazete kağıdından tohum başlatma kabı yapımı, varsa çocuklarınızı da dahil edebileceğiniz kolay ve eğlenceli bir haftasonu projesine dönüşebilir.

Siz de benim gibi gazetelerin dedikodu ve TV kısımlarını okumuyorsanız (itiraf edeyim spor sayfalarını da okumuyorum) veya evinizin bir köşesinde eski gazetelerden bir kule oluşmaya başladıysa hemen işe koyulabilirsiniz.

Ben yarım saat içinde bir yandan dizi izleyip bir yandan bu kaplardan 10 tane yaptım.

Tohum başlatma kapları yapmak için gazete kağıdı, makas ve konserve kutusuna ihtiyacımız olacak.

kagit saksı malzemeler

Konserve kutusu yerine kavanoz, gazlı içecek tenekesi veya su bardağı da işimizi görür.

Ben bir küçük, bir de büyük konserve kutusu kullandım ancak siz kullanacağınız kutunun boyutunu tohum başlatma kabınıza ne ekeceğinize göre karar verebilirsiniz.

Örneğin; marul gibi kısa ve cılız köklü bitkileri ekmek için küçük, fasulye gibi uzun ve yayvan köklü bitkiler için kısmen daha geniş bir konserve kutusu kullanmanızı tavsiye ederim.

1. adım: Birleşik iki sayfa gazete kağıdını alın ve boylamasına üçe kesin. (büyük bir konserve kutusu kullanmak isterseniz, gazete kağıdını boylamasına ikiye kesin)

kagıttan saksı yapımı

2. adım: Kavanozu, kestiğiniz parçalardan birinin üzerine koyun ve bir tarafında 2,5 cm pay bırakın.

Gazete kağıdını çok sıkı olmayacak şekilde kavanozun etrafına sarın ki daha sonra kavanozu kaptan çıkarmak kolay olsun.

gazete-kagidina-tohum-ekmek

ekonomik-tohum-ekme-kabi-yapimi

3. adım: Bıraktığınız payı kavanozun üzerine doğru katlayın. Katların üzerinden birkaç kez geçip yer yapmasını sağlayabilirisiniz ya da kavanozu katlar aşağı gelecek şekilde yere koyup üstüne bastırabilirsiniz.

Katların ortasında boşluk kaldıysa sorun değil, bu boşluk sulama sırasında kabımıza fazladan drenaj kazandıracak.

kagit-saksi

4. adım: Kavanozu kağıt kaptan çıkarın ve işte bu kadar! Hem çok ucuz, hem yapımı çok kolay, hem de biyoçözünür bir tohum başlatma saksınız oldu!

kagit-saksi-kavanoz-konserve kutusu

Saksılarınız ayakta durmuyorsa veya altları hafif açılıyorsa panik yapmayın.

Ben selobant kullanmaya gerek duymuyorum. Doğru şekilde yapıldığı takdirde sizin kullanmanıza de gerek kalmayacak; gazete kaplar bazen zar zor da olsa çok güzel ayakta durabiliyorlar.

Zaten içlerini toprakla doldurup sulayınca dimdik ayakta duran kaplarınız olacak.

Gazete kağıtlarını tohum başlatma kapları yaparak değerlendirmenin en sevdiğim yanı fidelerimizi kapla birlikte, olduğu gibi bahçeme dikebilmek.

Gazete kağıdı toprakta çözünüp gidiyor ne de olsa.

Fidelerinizi toprağa kağıt kapla birlikte ekmek istemezseniz kapları altından başlayarak açın. Bu yöntem plastik kaplardaki gibi genç köklere zarar vermez.

Sonra kullanılmış gazete kağıdını rahatlıkla kompost kutunuza atabilirsiniz.

gazete-kagidindan-tohum-baslatma-kaplari

Gördünüz mü? Bir kenarda solup giden o eski gazeteler bahçemiz için yararlı olabilir – hem de birden fazla şekilde.
 
NOT: Kaplarınıza tohumları ektikten sonra mutlaka ne ve hangi tarihte ektiğinizi yazın. Ah keşke bunu bana da hatırlatan biri olsa…. 🙂

Yapması kolay ve çabuk bir tohum başlatma kabı. Üstüne üstlük biyoçözünür!

İlgili Yazılar