EVDE DOĞAL BULAŞIK DETERJANI YAPIMI

Bu tarifi paylaşıp paylaşmamakta çok tereddüt ettim.

Sorun aslında paylaşma konusunda değil, bu tarifin her ev için farklı sonuçlar verebilme ihtimalinde. Şöyle ki;

İnternette araştırdığınız zaman karşınıza farklı farklı milyon tane evde bulaşık deterjanı tarifi çıkacak.

Kimisi rendelenmiş saf zeytinyağlı sabun kullanıyor, kimisi sıvı arap sabunu. Kimi karbonat ve gliserin ekliyor, kimi sitrik asit, sirke veya boraks.

En mükemmel, en işe yarayan, en iyi yıkayan bulaşık deterjanı tarifini bulabilmek için onlarca blog gezdim, yüzlerce yorum okudum ve hatta bu konuda kitaplar satın aldım.

Anladım ki her eve uygun mükemmel tek bir tarif yok.

Çeşme suyunun sertliği, bulaşık yıkama alışkanlığımız, ihtiyaçlarımız ve hatta evimizin ısısına göre uyarlayabileceğimiz alternatif tarifler var.

dogal-bulasik-deterjani-malzemeler 

Kendi evimde kullandığım bu doğal, basit ve ekonomik tarif için tüm ihtiyacınız olan rendelenmiş saf sabun, sodyum karbonat (Na2CO3, yani çamaşır sodası) ve sıcak su.

İsteğe bağlı olarak sevdiğiniz esansiyel yağlar, kuru bitkiler eklenebilir.

DOĞAL VE ZEHİRSİZ BULAŞIK DETERJANI TARİFİ

Malzemeler;

♠ 2 su bardağı sıcak su
♠ 1 su bardağı rendelenmiş doğal sabun
♠ 1,5 yemek kaşığı sodyum karbonat
♠ 1 tutam kuru lavanta, kekik veya sevdiğiniz herhangi bir aromatik bitki (isteğe bağlı)
10-15 damla esansiyel yağ (isteğe bağlı)

Yapılışı

1. Suyu bir tencerede iyice ısıtıyorum. Altını kapattıktan sonra kuru lavantayı bu suda 5-10 dakika demliyorum.

lavantali-bulasik-deterjani

2. Su soğuduysa tekrar ocağa alıp bir taşım kaynattıktan sonra ateşten alarak rendelenmiş sabunu ekliyorum. Sabun iyice eriyene kadar karıştırıyorum.

saf-sabunlu-bulasik-deterjani-yapimi

3. Ardından sodyum karbonat (çamaşır sodası) ve esansiyel yağları ekliyorum. Sodyum karbonat eriyene kadar karıştırıyorum.

evde-bulasik-deterjani

4. Karışımı eski bir bulaşık deterjanı şişesine alıp soğumaya bırakıyorum.

evde-dogal-bulasik-deterjan

İşte bu kadar!

Bu işlem 10 dakika ya sürüyor ya sürmüyor.

Tarifin kullanımı ile ilgili notlarımı paylaşmadan önce tekrar söylemek istiyorum; bu tarif tamamen deneme yanılma yöntemiyle benim beklentilerim ve benim içinde bulunduğum şartlar göz önünde bulundurularak hazırlanmış doğal bir bulaşık deterjanı tarifi.

Siz de bu tarifi deneyin lütfen. Her halukarda market ürünlerinden çok daha ucuz, doğal ve güvenilir. Ama ilk denemeniz beklentilerinizi karşılamazsa elde etmek istediğiniz sonuca göre tarif üzerinde değişiklik yapmaktan çekinmeyin.

Deterjanınız çok mu sıvı kaldı? Karışımı tekrar ısıtıp biraz daha sodyum karbonat ve sabun ekleyin. Yağlı bulaşıkları güzel yıkamadı mı? Yağ çözücü özelliği olan esansiyel yağlardan kullanın. Deterjanınız zamanla çok mu katılaştı? Üzerine biraz sıcak su ekleyip çalkalayın.

Karşılaşılaşacağınız her sorun ve bulacağınız her çözüm sizi en iyi yıkayan bulaşık deterjanına daha da yaklaştıracak.

Yeter ki pes etmeyin!

Nasıl kullanılır?

İtiraf etmem gerekirse ev yapımı doğal bir ürünle bulaşık yıkamaya alışmam biraz zaman aldı. Daha doğrusu bu karışımla yıkanan bulaşıkların içime sinmesi biraz zaman aldı.

Çünkü market ürünleri kadar çok köpürmüyor. Köpüğün temizlik demek olmadığını bilsem de 30 senelik bu yanlış yargıdan kurtulmam kolay olmadı.

Ben bulaşıklarımı geniş bir kabın içinde sıcak suyla yıkıyorum. Bu suya biraz yaptığım doğal bulaşık deterjanından ekliyorum.

Başta biraz köpürür gibi oluyor, sonra buğlu bir suya dönüşüyor. Ama panik yok! Köpürmese bile bulaşıklarınız tertemiz olacak. Hatta size bir örnek göstereyim ister misiniz?

Yağlı ellerle tutulmuş, içi dışı kirli kirli kurumuş bardak

kirli-bardak

ve ev yapımı doğal bulaşık deterjanıyla yıkanmış bardak! Bana gayet temiz görünüyor.

ev-yapimi-deterjanla-yikanmis bardak

Eğer bulaşıklarım çok çok yağlı ise üzerlerine beyaz sirkeli su fısfıslayıp beş dakika bekletiyorum. Daha sonra normal bir şekilde yıkıyorum.

Doğal bulaşık deterjanının kıvamı

Bu tarifin kıvamını belirleyen malzeme sodyum karbonat. Zamanla koyulaşmaya devam eder. Bu yüzden sodyum karbonat ilavesi yapmadan önce birkaç gün beklemenizi tavsiye ederim.

Bu fotoğraf ise deterjanı yaptıktan 72 saat sonra. Bir hayli koyulaşıp jel kıvamına geldi.

zehirsiz-dogal-deterjan

Birkaç gün bekledikten sonra eğer karışımınız hala çok su gibi kaldıysa, karışımı bir tencerede ısıtıp yarım çay kaşığı kadar sodyum karbonat ekleyin.

Eğer karışımınız çok katılaşırsa, üzerine biraz sıcak su ekleyip çalkalayın.

Ayrıca bulaşık deterjanını tuttuğunuz yer serinse (bizim ev gibi) içindeki sabun katılaşma yapabilir. Bu yüzden ben kışın yaptığım deterjanın kıvamını biraz cıvık, yazın kısmen katı tutuyorum.

Bulaşık deterjanınızın temizleme gücünü arttırmak

Bu tarife 10-15 damla antibakteriyel esansiyel yağ eklediğinizde temizleme gücünü doğal olarak arttırmış olursunuz. Limon, okaliptüs, portakal, ıtır, lavanta, çay ağacı gibi yağların antibakteriyel özellikleri vardır.

Ben her bulaşık deterjanı yapışımda 10 damla limon, 2 damla da çay ağacı yağı ekliyorum. Ferah limon kokusunu mutfağa çok yakıştırıyorum.

Esansiyel yağları kullanırken üretici tarafından tavsiye edilen şartlara göre kullanın. Bazı yağlar hamile ve emziren kadınlara tavsiye edilmiyor, aman dikkat.

Ev yapımı doğal bulaşık deterjanı ile deneyimlerim

Benim ilk yaptığım tarif cam bardakların üzerinde ince bir film bıraktı.

İkinci denemem o kadar su gibiydi ki varlığı yokluğu birdi, bulaşıkları yıkamak yerine çalkalıyormuşsununz hissi veriyordu.

Üçüncü de turnayı gözünden vurdum ve şimdi bu tarifi paylaşacağım. Yaklaşık bir yıldır bulaşıklarımı evde kendim yaptığım ve yukarıda tarifini paylaştığım bu zehirsiz deterjanla yıkıyorum.

Hani eliniz ufacık kesilir, bulaşık yıkarken için için sızlar ya?! İşte o acılı etki bu deterjanda olmuyor.

İnşaat sırasında ufak kesiklerim, yaralanmalarım oldu haliyle. Market deterjanları olsa ellerimdeki yaraları buram buram yakardı. Ama bu evde yaptığım o kadar iyi baktı ki ellerime bulaşık yıkamak hiç zor – ve acılı – gelmedi.

Hiç denk geldiniz mi bilmiyorum, bazı bahçe kitaplarında yabani otlardan kurtulmaya çözüm olarak üzerlerine deterjanlı su dökülmesi önerilir. O deterjanların içine neler konuyor artık tahmin edin.

Ancak, biz şunu fark ettik ki bulaşık suyunun akıp gittiği yer yemyeşil kaldı, hatta çiçekler açtı hiçbir şey olmamış gibi.

Doğal bulaşık deterjanı diye buna derim!

Ben bu tarifi aslında bir seferde 3 şişe dolduracak kadar çok yapıyorum. Ama size tavsiyem, önce bu yazıdaki miktar kadar yapıp size uygun olup olmadığını denemeniz, değilse değişiklikler yapmanız ve beklentilerinizi karşılayan bir tarif bulduktan sonra bol bol yapmanız.

Ev yapımı doğal ürünler yapmaya ve kullanmaya başlamak, hayatımıza gire her yeni şey gibi bir alışma süreci gerektiriyor. Bundan daha normal bir durum olamaz.
İlk denemeniz başarışız olduysa n’olmuş yani? İkinci, üçüncü kez deneyin.

Zehirsiz, sağlıklı ve doğal bir ev bu çabaya değer, inanın!

evde dogal bulasik deterjani yapimi

Bu yazıyı beğendiyseniz, lütfen paylaşın↓

İlgili Yazılar

12 comments

 1. Merhaba ben dün akşam doğal bulaşık deterjanı hazırladım ve gece soğumaya bıraktım ama sabah sabunun suyun üstüne çıkıp bir tabaka halinde donmuş olduğunu altta da su olduğunu gördüm… neden böyle bir şey olmuş olabilir?

  Cevapla
   1. Merhaba, bilgilendirme amaçlı olarak tekrar yazmak istedim. İlk seferinde sabun daha tenceredeyken suyun üzerine çıkıp tamamen donmuştu karıştırmak mümkün değildi. Bende tekrar kaynattım ve soğuyana kadar 5 dk da bir karıştırdım. Ilık hale geldikten sonra mikserle çırptım ve şu an ayrışma problemi olmadan kullanıyorum. Cevap için teşekkürler 🙂

    Cevapla
    1. Geri dönüm için teşekkürler. Benimki hala ayrışıyor, her kullanımdan önce çalkalıyorum. Bir de havalar soğuduğu için çok katılaşıyor, biraz daha cıvık yapıyorum karışımı.

     Cevapla
 2. eşimle birlikte ortak sevdiğimiz ilk blog oldunuz! oturup bulaşık deterjanı üzerine konuştuk inanamıyorum 🙂 !!
  o kadar haklısınız ki yüzlerce bilgi-tarif var. kolayca da ulaşılıyor. ama kimse aslında konformist yaşamdan doğal odaklı yaşama geçemin zor olduğundan bahsetmiyor. sizi sevmemizdeki sebep bu; slogan-vari cümleler kurmak yerine gerçek deneyimleri aktarıyorsunuz.
  Büyülü bahçeyi keşfettiğimizden beri gerçekten takip ediyoruz da 🙂 ve verdiğiniz ilhamla -saman ev hariç- sizin projeleri biz denemeye çalışıyoruz. örneğin kompost için harekete bir kez daha geçtim. boyasız tahta boyamayı da yaptım. işler yolunda gitmiyor gibi görünse de kendi formülümü bulmak için denemeye devam edeceğim. projelerimin gidişatı ile ilgili fotoğraf iletmek istiyorum size, bakalım notumuz kaç olacak 🙂
  ankara’dan sevgiler…

  Cevapla
  1. Beni o kadar sevindirdiniz ki! Çok teşekkür ederim. Birazcık bile heves kaynağı olabiliyorsam ne mutlu bana.
   Deneyimlerimi zorluklarıyla birlikte aktarmaya çalışıyorum çünkü bu süreci güzelleştiren bu zorluklar ve bu zorlukların üstesinden gelebilmenin verdiği haz bana göre.
   Not vermek mi olurmuş hiç?! Fikir alışverişi diyelim 🙂 Kendi uyarlamalarınızı ve fotoğraflarını dört gözle bekliyorum. (iletişim)
   Eşinize selamlar!

   Cevapla

♥ Düşüncelerinizi duymak isterim. Aşağıdaki kutucuğa bıraktığınız yorumları dört gözle bekleyip büyük bir sevinçle okuyorum! ♥