BEN KİMİM?

Yol çok uzun sürdü mü bilmiyorum ama sonunda birbirimizi bulduğumuza sevindim.
Bahçe, saman balyasından ev, doğal yaşam, el emeği, zihnisinir fikirler, tarifler ve geri kalan her şey hakkında yazdığım bloguma hoş geldiniz.

bahce-buyucusu

Her şey kendi sebze-meyvemi kendim yetiştirme sevdam ile başladı. Hemen ardından, gökdelen tepesinde sebze yetiştirmeyi başaran Zagreb’li bir çiftin makalesiyle karşılaşmam ve permakültür diye bir şeyin varlığından ilk kez haberdar olmamla devam etti. Bu çiftten aldığım ilhamla daha çok okumaya, peki ben neler yapabilirim, diye düşünmeye başladım. Kurt Forster’ın inanılmaz yararlı kitabı Permaculture dans un petit jardin (kendi küçük bahçesinde permakültür prensiplerini nasıl uyguladığını anlatıyor) hayatıma girmesiyle de gözlerimi yepyeni bir dünyaya açmış oldum.

Okuyup farkındalığım arttıkça banka kredisi çekip ev alma planımız, borçsuz sadece kendi birikimlerimizle ufak bir arazi almaya ve ekolojik – pasif – bir ev yapmaya doğru evrildi. Kısa bir süre önce de Fransa’nın Salviac köyündeki 2000 m2lik arazimizde saman balyasından bir ev ve verimli bir bahçe projemizi gerçekleştirmek üzere kolları sıvadık.

 

greenhouse

Sabahları gözlerimizi doğayla uyumlu bir evde binbir tür bitkinin yetiştiği, binbir tür böceğin kelebeğin yaşadığı, soframıza gelen sağlıklı ve lezzetli sebze-meyvenin kaynağı bir bahçeye açmak şimdilerdeki tek hayalimiz…

Her şeyin daha çok başında olsak bile yolumuz o kadar çok yenilik, güzellik ve heyecanlarla doluydu ki daha sonra tüm bunları unuturum korkusuyla bir blog tutmaya karar verdim. İlk adımı da Ağustos 2014’te açtığım www.resimliseyleratlasi.wordpress.com adresli blogum ile attım. Zamanla bloguma artan ilgi beni kendi adresimi almaya ve Bahçe Büyücüsü olmaya itti. Çok da güzel oldu. Sizleri burada ağırlamaktan çok mutluyum.

Bu blogun amacı; toprağın hayatımızdaki önemini hatırlatırken doğal ve sade bir yaşam arayışını cesaretlendirmek, küçük bir bahçe ile büyük ekonomi yolları açmak, okuyucuları çevreye saygılı yöntemlerle sağlıklı bitkiler yetiştirmeye, hayatı hem bireyler hem de aileler için daha kaliteli ve anlamlı bir hale getirmeye davet etmektir.

Yazıları ben hazırlayıp, fotoğraflayıp ve gene ben yayınlasam da maceramız iki kişilik. Ben ve eşim Loïc.

braydune-cheri

 

Bir de canavardan bozma afacan kedimiz Chips.

chips

Bahçede bitkilerle ve minik hayvanlarla vakit geçirmeyi, toprağa dokunmayı, ufacık bir tohumun kocaman lezzetli sebze-meyvelere dönüşmesini, etrafta vızır vızır dolaşan arıları izlemeyi, rüzgarı dinlemeyi seviyoruz. Şehirden uzaklaşıp köye alıştıkça etrafımızı saran hayatın, hayatların güzelliğini her gün yeniden keşfediyoruz.

mtvalier-ariege
Doğanın yüceliği karşısında küçücük olduğumuzu hatırlamak…

Gezmeyi çok seviyoruz. Vakit bulduğumuzda evdeki haritaları açıp rastgele seçtiğimiz yerleri minik karavanımızla ziyaret etmeyi, günlerce yollarda olmayı da çok seviyoruz biz. İnsanın evi gibi yoktur, derler. Ama hayat sadece evde oturmak için sizce de çok kısa değil mi?! Bazen her gün pencerenizden izlediğiniz manzaraya karşı taraftan bakmak veya varış noktasına ulaşmanın tek bir yolu olmadığını fark etmek hayatınızı değiştirebilir.

etretat-normandy

 

Özetle, bu blogta şehirden köye göçüş hikayemizi bulacaksınız. Güneş ışığıyla uyanıp güneş batışıyla uyumayı, televizyonsuz ve hatta elektriksiz yaşamayı, her akşam sohbetle günbatımına nazır yemek yemeyi, çok az ama yeterli eşyaya sahip olmayı, ekinlerimiz büyümüş mü acaba diye sabah akşam bahçeyi turlamayı, biraz büyüyen varsa hemen birbirimize haber vermeyi, ormandan topladığımız mantar ve otlarla yaptığımız bedava yemeği, her seferinde kafamı çevirip bakacak derecede yadırganacak kadar az sayıda araba sesi duymayı, ağaçlarımıza isim takmayı, yağmur sesiyle uyumayı, budadığımız ağaçların dallarıyla ısınmayı, her ötüşünde guguk kuşunu taklit etmeyi, temelinden çatışına evimizin her yerinde olan alın terimizi, telaşsız, yavaş ve huzurlu olmayı anlatan bir hikaye…

kavun

 

Bu benim hayatımın en güzel, en anlamlı macerası.

Hikayelerimle umarım sizin içinizdeki bahçıvanı, doğa tutkununu, gezgini, hayat severi de uyandırabilirim.

Sevgilerimle,

imza

 

 

İletişim; turkan@bahcebuyucusu.com

♠♠♠

Bizi daha yakından tanımak isteyenler için hakkımızda birkaç kişisel – ve absürd – gerçek…

Çoğunlukla öğretmenlik veya İngilizce-Fransızca çeviri yaparken görüldüysem de diğer tüm diller ile yakından ilgiliyim – favorim İsveççe! Bol bol mitoloji ve ortaçağ tarihi okurum. Duştan sonra şampuan kapaklarının açık bırakılmasından nefret ederim. Diş macunu tüpünün ortasından sıkılmasını ise umursamam. El işi yapmaya, fotoğraf çekmeye, yalınayak gezmeye, bol sohbetli yemek sofralarına, oltama takıldıysa balık tutmaya bayılırım.
Loïc ise farklı kültürler sevdalısı bir arkeolog. Kedilere ve çizgiroman okumaya bayılır. Hem çok güzel yemek yapar hem de çok güzel yer. Adının normal ‘i’ ile yazılmasından nefret eder. Her konuda bilgisi olduğundan garip soruların yegane muhatabı olabilir. Aşırı becerikliliği ve yerinde 5 dakika bile durmakta çektiği güçlük nedeniyle ev yapma projemizin yöneticisidir. Ayrıca, yünlerimin düğümlerini açmakta bana yardım etmeyi şiddetle reddeder.

♠♠♠

Bahçemiz, evimiz ve yeni hayatımızla ilgili yeni yazılar kapınıza kadar gelsin ister misiniz? Bizi e-posta ile takip edin!
9 comments

 1. yaptığınız saman evinizin her aşamasını izah ve fotoğraflarla paylaşmanızı rica ederim, çok öğretici olacaktır.

  başarılar dilerim sevgiler.

  Cevapla
  1. Merhabalar,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Saman evimizin detaylarını, inşa izni alma sürecimizden bu yana Saman Ev kategorisi altında fotoğraflarını derledikçe ve yazılarını tamamladıkça yayınlıyorum. Yazılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

   http://bahcebuyucusu.com/category/saman-ev/

   İkinci saman evin yapımına da bu yaz başlamayı düşünüyoruz. Onun da gelişmelerini yine burada paylaşacağım. Bu bilgileri ilgilenenlerle paylaşabilirseniz çok sevinirim.

   Sevgiler, saygılar

   Cevapla
 2. Ben teşekkür ederim. Tr deyim. Şimdilik ütopya gibi ama Fr yi ziyaret etmeyi çok isterim. Şayet bir gün gerçekleştirebilirsem, sizin köye de gelirim inş. 😉
  Tekrar kolaylıklar dilerim…
  Loïc Enişte’ye de slmlr 😉
  Bien à vous!

  Cevapla
 3. Salut Les Gens Beaux 😉
  Şu hediye çekilişi vesilesiyle sizi tanıdım sizi ama daha yeni okudum şu sayfayı. Meğer siz aşmışsınız 😉 Saman Ev inşaatınızda kolaylıklar dilerim. İnşallah gönlünüzce olur her şey. Kendinize iyi bakın…

  Cevapla

♥ Düşüncelerinizi duymak isterim. Aşağıdaki kutucuğa bıraktığınız yorumları dört gözle bekleyip büyük bir sevinçle okuyorum! ♥