BAHÇE PLANI – BÖLÜM 2

Sabah sporları olmasa evden çıkmak bile istemediğim kuru soğukla geçen bir haftadan sonra bahçe düzenlememizin ikinci kısmını tamamlayabildim. Birinci kısmın sonu, 11. maddeden devam edelim o halde.

 

terrain_cizim

11. Ormanlık; Kestane, ceviz, narenciye ve/veya çesitli meyve ağaçlarının bulunduğu ormancık. Ayrıca ağaçlar soğuk kuzey rüzgarından koruyacaklar bizi.

12. Sanat atölyesi; Çoğunlukla resim ve heykel aktivitelerine ayırmayı planladığımız atölye (20m²)

13. Alet-edevat atölyesi; Bisikletlerimiz ve sık kullanmadığımız aletlerin saklanacağı atölye/depo (15m²)

14. Yeraltı kileri; Araziye giriş yolu bayağı eğimli. Gidiş-geliş yolunun üzerini – araba yolu – değerlendiremezsek altını değerlendiririz mantığıyla biraz da kazı işi yaparaktan çok da güneş görmeyen bu alanı kilere dönüştürebiliriz, diye düşündük. Yazdan hazırlanan kışlıkların muhafaza edileceği bir kiler. Mutfağa daha yakın olmasını tercih ederdim ama en az uğraşla en kolay şekilde elde edeceğimiz kiler yeri burası.

15. Ağaç bordür; Arazi üzerinde halihazırda var olan ve bizi yanıbaşımızdaki yoldan koruyan ağaç sırası. Bu kısım da bayağı eğimli ki bu yüzden çok güzel güneş alıyor. Bu da demek oluyor ki ağaç aralarına missss gibi sebze, meyve ekilebilecek.

16. Yükseltilmiş yataklar; Ekim alanı.

17. Havuç yatakları; Havuç biraz kaprisli olduğu için ve daha ‘normal’ şekillerde büyüsün diye onlara ayrıca ayırdığımız alanda taşlardan arındırılmış toprağa ekeceğiz.

18. Kulübe; Arazi üzerinde proje beyan süresi bitince (mart sonu) ilk iş yapmaya başlayacağımız kulübe. İçinde tuvalet/banyonun da bulunacağı Anlantis evi yapmadan önce alıştırma hem de daha sonraları misafirler için bağımsız bir yatak odası. (20m²)

19. Dinlenme alanı; Siyah ve kırmızı frenk üzümü ve frambuazla çevrili bu alanı çiçek ve/veya şifalı bitkiler bahçesine çevirmek istiyorum. Arılar, böcekler, kelebekler gelsin. Bahçenin geri kalanından ayırmamın sebebi ise, bu kısmı dinlenme alanı olarak kullanmak istemem. Kitabımı – gerekirse kokteylimi de! – alayım, sessiz sakin yeşiller arasında kafamı dinleyeyim. DIY bir bahçe şelalesi de ekledik mi değmeyin keyfime. Ayrıca bu alanı ilerde çocuk oyun alanına da çevirebiliriz diye düşündük.

****

Son iki yazımda kafamızdaki ideal bahçe düzenlemesini paylaştım. Buna en yakını yapmaya çalışacağız ancak muhtemelen evdeki hesap çarsıya uymayacak ve yapım aşamalarında başımıza gelecek milyon tane deneme-yanılma, okuma, araştırmayla bir dizi değişiklik yapacağız. Ama ne değişirse değişsin hepsi bizim için çok değerli ve heyecan verici olacak, orası kesin… 🙂

 

İlgili Yazılar