BAHÇE PLANI – BÖLÜM 1

İste naçizane çizimim! Biraz garip bir perspektif, sorumlusu çağdaş sanattır hihihi! Çizim bittikten sonra Photoshop®’ta kanvası 7 derece sola yatırdım. Ağaçlar, evler düşüyormuş gibi görünüyor ama arazi gerçekten de hafif eğimli (2%) böyle. Neyse çizim çok başarılı olmasa da planın üstünden geçmemize vesile oldu ve bu yüzdendir ki bir önceki çizimden ufak tefek farklılıklar olabilir.

Gelelim ayrıntılara;

terrain_cizim

1. Ana Ev; ya da Platon’un batırdığı ancak bizim Yıldız Geçidi serisinden hayranı olduğumuz Atlantis. – Birden fazla ev(cik) bulunduğu her birine ayrı isim takmanın daha pratik ve özellikle de anlamlı olacağını düşündük – Doğal bir malzeme olan ve yüksek izolasyon özellikli saman balyalarıyla örülmüş duvarlı, yesil çatılı, güney cepheye bakan geniş pencerelerinden bol güneş alan, çatısında birkaç güneş enerjisi paneli olan, yeşil terasında kedi ve köpeğimizin minik evlerinin bulunduğu ev. (100 + 36 m²)

2. Sera; Atlantis’in yan kapısından geçilebilen meyve ve sebzenin yanısıra bir balık tankı, bahçe aletleri için raflar ve kuru tuvalet bulunan bir sera. (24 m²) Sulama ihtiyacı, çatıdan toplanacak yağmur suyuyla karşılanacak.

3. Su tankı; Bahçe sulaması ve/veya – Fransız yasaları el verdiğince – ev içerisinde banyo, tuvalet için kullanmak üzere yağmur suyunu toplayacağımız depo.

4. Balık göleti ve küçük gölet; Sucul bitkiler ve balıkların barınağı. Terasta yenen yemekler sırasında keyifli ve huzurlu bir manzara sağlar; kısın yansıttığı güneş ısınlarıyla seraya ısınmasında yardım eder; balık dıskıları, suya düşen organik maddeler ve diğer sucul bitkiler bahçe için zengin bir ‘gübre’ sağlar. Küçük gölet büyüğe göre daha yabani olup çeşitli böcek ve minik amfibileri barındırır.

5. Aromatik bitki spirali; Amaç spiral formunu kullanarak küçük bir alanda mikroklimalar (nemli, kuru, güneşli, gölgeli) yaratmak. Mutfağa yakın olması yakında çok lezzetli yemekler pişeceğine işaret eder.

6. Ördek; Bize yüksek besin değerli yumurtalar vererek ve sebzelerimize musallat olan sümüklü böcek ve diğer zararlı böcekleri yiyerek yardımcı olacaklar. Bu yüzden sağlarında ekim alanı, sollarında ise yüzmeyi çok sevdikleri için gölet.

7. Yabani alan/turbalık; Kuşlar, böcekler, yaban arıları hatta kirpilerin bile evi (yaşasın biyoçeşitlilik!), hiç dokunulmayacak alan.

8. Hobbit evi; Tamamen şımarıklık! ilk ev hayalimi temsilen – miniminnacık olsa bile 🙂

9. Tavuk; Onlar bizi beslerken hemen yanıbaşlarındaki küçük ormanlıktaki meyve ağaçlarından düşen çürük meyveler de onları besleyecek. Ayrıca ormana bırakacakları dışkıları toprağa verim katacak.

10. Ekim alanı; Atlantis etrafında bulunan farklı alanlarda gelsin meyveler gelsin sebzeler… 😀

Bölüm 2’de görüşmek üzere…

İlgili Yazılar

6 comments

 1. guneş enerjisi panelini sevdim, soracaktim zaten de, geçen yazının üzerinden bi ton zaman geçti unuttumdu..
  köprü ve gölcük hatta hendek şirin lakin, kullanışlı olmayabilir. eve araçla doğrudan bağlantı imkanı kurmanı öneririm. hastalik var yaşlılık var bacım.
  bir de durgun su çok acaip sivrisinek yapar.
  evle suyun arasını açmayı düşünebilirsin.
  binyıllık tecrübe :))
  onun dışında, günden güne gözümün önünde oluşan gerçekleşen bu projeniz muazzam. heyecan veriyor bana. devam!

  Cevapla
  1. Tesekkurler yorumlarin ve heyecanimizi paylastigin icin 🙂
   Hasta ve yasli bir kadin oldugumda ilkyardimcilarin numarasini favorilerime kaydetmeyi planliyorum. Tasiyiversinler beni ambulansa kadar 😛
   Sivrisinek benim de aklimda en cok soru isareti uyandiran konu aslinda. Arastirmalarimiz sonucu amfibiler ve sinek kovucu ozelligi olan bitkilerle bu sorunun cozulebilecegini ogrendik ama pratikte o kadar da kolay olmayabilir. Bu konunun uzerine daha cok egilmeliyiz, dogru.

   Cevapla

♥ Düşüncelerinizi duymak isterim. Aşağıdaki kutucuğa bıraktığınız yorumları dört gözle bekleyip büyük bir sevinçle okuyorum! ♥